شاید شما هم از این مطلب خوشتون بیاد...

سخنرانی “ونه گات” در مراسم فارغ التحصیلی دانشگاه ام آی تی

خانم‌ها، آقایان فارغ‌التحصیل، لطفا کرم ضد آفتاب بمالید!

اگر می خواستم برای آینده ی شما فقط یک نصیحت بکنم، مالیدن کرم ضد آفتاب را توصیه می کردم. خواص مفید، آثار مفید و درازمدت کرم ضد آفتاب توسط دانشمندان ثابت شده است، در حالی که سایر نصایح من هیچ پایه و اساس قابل اعتمادی جز تجربه های پر پیچ و خم شخص بنده ندارند. اینک این نصایح را خدمتتان عرض می کنم.

قدر نیرو و زیبایی جوانی تان را بدانید، ولی اگر هم ندانستید، مهم نیست! روزی قدر نیرو و زیبایی جوانی تان را خواهید دانست که طراوت آن رو به افول گذارد. اما باور کنید تا بیست سال دیگر، به عکس های جوانی خودتان نگاه خواهید کرد و به یاد می آورید چه امکاناتی در اختیارتان بوده و چقدر فوق العاده بوده اید. آن طور که تصور می کردید چاق نبودید. همه چیز در بهترین شرایطش بوده تا شما احساس خوبی داشته باشید.

نگران آینده نباشید.اگر هم دلتان می خواهد نگران باشید، فقط این را بدانید که نگرانی در مورد آینده همان اندازه مؤثر است که جویدن آدامس بادکنکی در حل یک مساله ی جبر.

مشکلات اساسی زندگی شما بی تردید چیزهایی خواهند بود که هرگز به مخیله ی نگرانتان هم خطور نکرده اند، از همان نوعی که یک روز سه شنبه ی عاطل و باطل ناگهان احساس بد پیدا می کنید و نسبت به همه چیز بدبین می شوید!

با دل دیگران بی رحم نباشید و با کسانی که با دل شما بی رحم بوده اند، سر نکنید.

نخ دندان به کار ببرید.

عمرتان را با حسادت تلف نکنید. گاهی شما جلو هستید و گاهی عقب. مسابقه طولانی است و سرانجام خودتان هستید که با خودتان مسابقه می دهید.

ناسزاها را فراموش کنید. اگر موفق به انجام این کار شدید راهش را به من هم نشان بدهید.

نامه های عاشقانه ی قدیمی را حفظ کنید. صورت حساب های بانکی و قبض ها را دور بیاندازید.

اگر نمی دانید می خواهید با زندگی تان چه بکنید، احساس گناه نکنید. جالب ترین افرادی که در زندگی ام شناخته ام در 22 سالگی نمی دانستند می خواهند با زندگی شان چه کنند. برخی از جالب ترین چهل ساله هایی هم که می شناسم هنوز نمی دانند.

تا می توانید کلسیم بخورید. با زانوهایتان مهربان باشید. وقتی قدرت زانوهای خود را از دست دادید کمبودشان را به شدت حس خواهید کرد.

ممکن است ازدواج کنید، ممکن است نکنید. ممکن است صاحب فرزند شوید، ممکن است نشوید. ممکن است در چهل سالگی طلاق بگیرید، احتمال هم دارد که در هشتاد و پنجمین سالگرد ازدواجتان رقصی هم بکنید. هرچه می کنید، نه زیاد به خودتان بگیرید، نه زیاد خودتان را سرزنش کنید. انتخاب های شما بر پایه ی 50 درصد بوده، همان طور که مال همه بوده..

دستورالعمل هایی که به دستتان می رسد را تا ته بخوانید، حتا اگر از آن ها پیروی نمی کنید.

از خواندن مجلات زیبایی پرهیز کنید. تنها خاصیت آن ها این است که به شما بقبولانند که زشتید.

در شناخت پدر و مادر خود بکوشید. هیچ کس نمی داند که آنان را کی برای همیشه از دست خواهید داد. با خواهران و برادران خود مهربان باشید. آن ها بهترین رابط شما با گذشته هستند و به گمان قوی تنها کسانی هستند که بیش از هر کس دیگر در آینده به شما خواهند رسید.

به یاد داشته باشید که دوستان می آیند و می روند، ولی آن تک و توک دوستان جان جانی را که با شما می مانند حفظ کنید. برای پل زدن میان اختلاف های جغرافیایی و روش های زندگی سخت بکوشید، زیرا هرچه بیشتر از عمر شما بگذرد، بیشتر پی می برید که به افرادی که در جوانی می شناختید محتاجید.

سفر کنید.

برخی حقایق لاینفک را بپذیرید: قیمت ها صعود می کنند، سیاست مداران کلک می زنند، شما هم پیر می شوید. و آن گاه که پیر شدید، در تخیلتان به یاد می آورید که وقتی جوان بودید قیمت ها مناسب بودند، سیاست مداران شریف بودند، و بچه ها به بزرگ ترهایشان احترام می گذاشتند.

به بزرگ ترها احترام بگذارید.

توقع نداشته باشید که کس دیگری نان آور شما باشد. ممکن است حساب پس اندازی داشته باشید. شاید هم همسر متمولی نصیبتان شده باشد. ولی هیچگاه نمی توانید پیش بینی کنید که کدام خالی میشود یا بشما جاخالی می دهد.

خیلی با موهایتان ور نروید وگرنه وقتی چهل سالتان بشود، شبیه موهای هشتادساله ها می شود. دقت کنید که نصایح چه کسی را می پذیرید، اما با کسانی که آن ها را صادر می کنند بردبار و صبور باشید. نصیحت، گونه ی دیگر غم غربت است. ارائه ی آن روشی است برای بازیافت گذشته از میان تل زباله ها، گردگیری آن و ماله کشیدن بر روی زشتی ها و کاستی هایشان و مصرف دوباره ی آن به قیمتی بالاتر از آن چه ارزش دارد.

اما اگر به این مسائل بی توجه هستید، لااقل حرفم درمورد کرم ضد آفتاب بپذیرید.

 

این مطلب رو از وبلاگ خانم ساروی کیجا کپی کرده ام.

/ 3 نظر / 16 بازدید
تارا

متن جالبی بود.... سلام کیاراد جان خوبه؟ بعد از مدتها به روز شدم.... سری بزن خانومی

مارتیا پسر دوست داشتنی مامان افشان

میدانی پروین جان خیلی از ماها این اصول را تو زندگی می دانیم اما نمی توانیم بهش عمل کنیم همه ما می دانیم چی می خواهیم از زندگی اما عده کمی به اون چیزی که واقعا می خواهند می رسند

نسرين

من همون يه كرم ضد آفتاب رو هم نمي زنم