دوست خوب ژاپنیم

امروز صبح با خانم دکتر یوشیموتو داشتیم بحث میکردیم. من رسما کم میارم در مقابل این آدم. نه تنها از نظر علمی که این موضوع عجیب نیست اصلا، بلکه از نظر اخلاقی منظوم هست. خیلی بهش ارادت دارم. آنقدر این خانم مودب و محترم هست که من کم میارم پیشش. آمده کنار میز من که به من مطلبی رو توضیح بده، زانو زده نشسته. ( این حرکت احترام به طرف مقابل هست که مجبور نشه سرش رو بالا بگیره و در کل معذب باشه.) براش صندلی تعارف کردم که بشینه میگه ایرادی نداره راحتم، و در نتیجه منم بلند میشم و مثل خودش زانو میزنم که مجبور میشه صندلی رو قبول کنه و بشینه. اول ها این زانو زدنها برای من مسخره میومد و کم کم به علتش پی بردم.

چنان با متانت و درو از غرور حرف میزنه و توضیح میده که من هر چیز ساده ای را هم که ندونم خجالت نمیکشم که ازش بپرسم. با دقت به هر چیزی که می گم گوش میده و یک بار هم نشده بزنه تو ذوقم یا اظهار تعجب بکنه از اینکه من مثلا مطلب ساده ای را نمیدونم!

کسانی که چند صباحی در ژاپن زندگی کرده باشند تایید خواهند کرد که این ادب و احترام در بین ژاپنی ها عمومت دارد. گاه چنان مودب هستند که آدم کلافه میشود!!! یعنی برای ما که عادت داریم در مملکت خودمان حرف زور، متلک، تمسخر و ... بشنویم و کلا بی احترامی کردن و مورد بی احترامی واقع شدن عادی است، این رفتارهای خوب ژاپنی ها برایمان خسته کننده است چون هیچ هیجانی در آن نیست. نه؟

البته ما در مملکت مان هر زمان که پای منافعمان در میان باشد به شدت آدم های محترمی میشویم. قبول ندارید؟

خلاصه خانوم یوشیموتو از صبح وقتش را در اختیار من گذاشت و تمام دیتا هایم را برایم تیلیت کرد (حسابی آنالیز کرد). از من بیشتر احساس مسولیت میکند برای پایاننامه من. از این جهت خیلی خوش بحالم است.

این دوست من مادر یک دختر ناز ۵ ساله و یک پسر تپل ١ ساله هست. قبل از اینکه برای پسرش باردار شود از من می پرسید که آیا نمی خواهم باردا شوم  و از این حرف ها و من میگفتم که اگر باردار شوم با اون شکم گنده خجالت میکشم بیام بخش . و بعد ها باردار شد، برای من نمونه ای بود تا تمام مراحل بارداری را ببینم . و نهایتا ترسم ریخت و من هم مادرشدم. در تمام مدت بارداری تا الان هم مثل یک خواهر خوب و مهربان مراقب من بوده و هست و همیشه راه و چاه نشانم میدهد. یادم هست که مراقبم بود در دوران بارداری هیج استرسی نداشته باشم و همیشه تاکیید میکرد که برو خووب استراحت بکن.

امروز ازش پرسیدم که آیا برای دندان در آوردن بچه مراسم خاصی دارند؟ میگوید نه. ولی برای ١٠٠ روزگی بچه مراسمی دارند بنام " OMEDETAI HI" که نوعی ماهی بنام "تای" و نوعی برنج قرمز با آب لوبیا قرمز درست میکنند بنام "SEKIHAN". همینطور نوعی خوراک خوک هم درست میکنند. دوست دارم این ماهی و برنج را برای کیاراد درست کنم.

الان به ساعت که نگاه کردم ذهنم به هم ریخت. ساعت ۴ بعد از ظهر است و من باید فورا برم کیاراد رو از مهد بیارم. عکس ماهی و برنج رو بعدا میذارم. و بقیه حرفهام رو هم.

ممنون از همه بابت تبریکاتشون برای دندون کیاراد جونم.

مامان یاس عزیز ممنونم. آیا در مورد دندون برفکی مطلب دیگری نمیدونیید؟

بشدت نیازمند اطلاعات در این زمینه ام. نمیدانم اسم علمی این نوع دندون چی هست اگه کسی میدونه لطفا راهنماییم کنین. مرسی.

فعلا بای بای

/ 16 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهاره

سلام پروین جان من اغلب به تو سر میزنم. حالا هم با اجازه ادت میکنم و خوشحال میشم تو هم به من سر بزنی

لیلامامان مارتیا

وایییییییییییی چقدر زود[تعجب][تعجب] مبارکه دوندون گل پسر منم خوشحالم از آشنایی با شما [قلب][ماچ]

شيرين

پروين جان ، مرسي از كامنت پر مهرت و لطفت براي اينكه منو لينك كردي.[قلب] راستش منهم بايد همت كنم و وبلاگ بعضي دوستانو از جمله شما رو لينك كنم ، ولي مگه تنبلي ميذاره[نیشخند]

لیلی

عزیزم اولا دندون خوشگل پسرمون مبارک باشه. خیلللللللللللللللللللی! ثانیا خیلی دوست دارم از رسم و رسوم ژاپنی های می نویسی... آدم خیلی چیزها یاد میگیره. اگه قراره اونجا بمونین حتما اون ماهی رو که گفتی درست کن. بچه ها خیلی حساسن و ممکنه بعدا از دستت دلخور بشه. ممکنه براش قاب درک نباشه چرا مثل بقیه نبوده. می بوسم اون پسر گل یه دندونی رو.[بغل]

شایلی

سلام پروین جون چه دوست خوب و مودبی داری... منهم خیلی لذت می برم از آداب و فرهنگ اونجا می نویسی... راستی من چیزی راجع به دندون برفکی نشنیدم چیه؟

مریمی

پروین جان! کامنت نی نی به به رو اینجا برات میذارم که حتما ببینی!درست میگی اگه پیتزا توش سوسیس و کالباس نباشه خیلی هم مفیده! و به جاش میشه (گوشت چرخ کرده-رشته های فیله مرغ-میگو -تکه های ماهی ) استفاده کرد.چون هم سبزیجات داره(گوجه-قارچ-فلفل دلمه که سرشاز از ویتامین c هست) هم پنیر پیتزا که مثل شیر و ماست حاوی کلسیم هست!

تارا

سلام خانم گل تبریک کیاراد دندون دار شده دندونی یاد نره بپزی براش... بپوس گل پسرت رو ممنون از احوال پرسی شما نه سرما نخوردم اما دندون عقلم رو کشیدم برای همین آپ نکردم

شيرين

پروين حان. راست ميگي ها. نكنه اين2 تا باهم داداشن ما خبر نداريم [نیشخند] بعد يك عمر دنبال هم بگردند ، مثل اين فيلم هنديها[قهقهه]

مریم

سلام پروین عزیز. [گل] از اینکه دیر برای جواب دادن اومدم و همینطور اینکه نوشته م بباعث شد ناراحت بشین جدا معذرت میخوام. روزهای سختی بود در هجوم سنگین خاطرات سال هایی که گذشته. توان سخن گفتن نداشتم. ....شرمنده که ناراحت کردمتون. تبریک بابت دندون کیاراد عزیز. دستای مهربونشو از طرف خال جان مریمش ببوسید.

مریم

دوستان خوب هديه های قشنگ خدای مهربانند.