چند نکته مهم برای شروع بارداری

سلام دوستان خوبم

من و دردانه ام (پسر کوچولوم)  هر دو خوبیم, البته ظاهرا ایشون بهتر از من هستند!! برای اینکه من وزنم ثابت مونده و تازه گاهی کمتر هم میشه ولی فندق من به سرعت داره وزن میگیره و هی خودشو تپل مپل میکنه.بغلماچ

چند نکته ضروری به نظرم رسید بگم برای دوستان خوبم که میخوان مامان بشن و میترسن که نکنه نشن؟!سوال

چنانچه تصمیم گرفتین به امید خدا در آینده نزدیک مامان (باردار) بشین, شاید مرور این مطالب براتون مفید باشه.چشمک

توضیح* در بیان برخی نکات من مجبور شده ام بعضی کلمات رو بی پرده بگم که از این بابت از اون دوستایی که بیان این کلمات براشون خوشایند نیست پوزش میخوام.خجالت

بازندهنکته ١ : مشاوره قبل از باردارییول

- اگر قبل از تصمیم به بارداری از سلامت خود و همسرتون آگاه باشین, حتی اگه شروع بارداری یه مدت طول بکشه, شما استرس نخواهین داشت.

این مشاوره شامل سونوگرافی تخمدانها و رحم, معاینه سینه ها ( نیاز حتمی به ماموگرافی با دستگاه نیست و معاینه معمولی توسط پزشک کافیست.),آزمایش پاپ اسمیر و همینطور بررسی عفونت احتمالی مجاری ادراری و تناسلی است.

*در این مشاوره اگر بیماری زمینه ای نظیر دیابت, پرکاری/کم کاری تیرویید, پرفشاری خون و ... دارید حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

بازندهنکته ٢ : تخمک گذاری, لقاح و دوره عادت ماهیانهیول

هر ماه تقریبا  در اواسط دوره عادت ماهیانه ١ یا ٢ تخمک از تخمدانهای خانم (مامان آینده) آزاد میشه که بعد وارد لوله فالوپ (اگه رحم رو با ٢ بازو تصور کنین اسم این بازوها لوله های فالوپین هست) میشه و اگر در این مسیر ( بهترین محل یک سوم ابتدایی (نزدیک رحم)است) به اسپرم برخورد بکنه, این ٢ سلول باهم آمیخته میشن (عمل لقاح) و سلول اولیه جنین (نی نی کوچولو) تشکیل میشه. این سلول اولیه خود رو به داخل رحم میرسونه و در دیواره رحم جایگزین میشه. وقتی جایگزینی انجام شد, خونریزی دوره عادت ماهیانه اتفاق نمی افته.( و شما بعد ازگذشت ١٠-٨ روزاز دوره عادت ماهیانه میتونین با تست ادرار ( بیبی چک) بفهمین که نی نی کوچولو تشکیل شده).چشمک

ولی اگه اسپرم در مسیر تخمک وجود نداشته باشه, تخمک وارد رحم شده و دفع میشه (با ریزش دیواره رحم به دلیل پایین آمدن سطح هورمونها ) که باخونریزی همراه هست.( عادت ماهیانه ).

این چرخه هر ماه تکرار میشه و اگه در روز تخمک گذاری یا ١ روز قبل یا بعدش, نزدیکی انجام بگیره امکان لقاح بالاست. ( برای اینکه از نظر تعداد میزان اسپرم کافی برای لقاح باشه بهتره نزدیکی حداقل یک روز در میان انجام بگیره.)

توضیح١: هر ماه روز شروع و پایان دوره عادت ماهیانه خود رو یادداشت کنین. برای فهمیدن طول مدت دوره عادت ماهیانه و همینطور تخمین زمان تولد کودک که از اولین روز آخرین بار(قبل از بارداری) که این دوره اتفاق افتاده (LMP) محاسبه میشه.

توضیح٢: اگه از قرص های خوراکی برای پیشگیری استفاده میکنین ٢-١ ماه طول میکشه تا دوره عادت ماهیانه تون به نظم طبیعیش برگرده. 

روش های تشخیص روز تخمک گذاری:چشمک

١: اولین روز خونریزی روز اول دوره عادت ماهیانه محسوب میشه و تخمک گذاری معمولا ١۴ روز مانده به آخر این دوره اتفاق میفته. مثلا اگه دوره ٣٠ روزه باشه, تخمک گذاری در روز ١۶ ام و اگه ٣٢ روزه باشه در روز  ١٨ام اتفاق میفته.

٢: از ١ تا ٢ روز قبل از تخمک گذاری دمای بدن کاهش و در روز تخمک گذاری افزایش پیدا میکنه, بنابراین اگه بطور روزانه در ساعت مشخصی از روز (مثلا در ساعت معینی از شب قبل از خواب) دمای بدن خود رو بسنجید و یادداشت کنید, با مطالعه نتیجه ٣-٢ ماه متوجه افزایش دمای بدن در روز خاصی از دوره عادت ماهیانه خواهید شد که این روز همان روز تخمک گذاری است.

٣: بعضی ها در روز تخمک گذاری احساس درد در اطراف تخمدان (قسمت پایین شکم حدودا منطقه آپاندیسیت اگه درد در سمت راست باشه و یا قرینه اون در سمت چپ) دارند که به درد تخمک گذاری یا mitel schmerz معروف هست و میتونه نشونه خوبی باشه.

بازندهنکته ٣: تغذیه و عوامل محیطی

برای داشتن کودکی سالم, تغذیه سالم, مقوی و کافی برای مامان و بابای آینده لازم هست.

*الکل , سیگار و داروهای روان گردان ( داروهای بد!!متفکر) اثرات مخربی روی کیفیت اسپرم و تخمک دارند.

**مامان خانومی آینده بهتره ۴-٣ ماه قبل از بارداری قرص اسید فولیک(۴٠٠-٣٠٠ میکرو گرم) و قرص آهن روزانه یک عدد مصرف بکنه. این ویتامین ها برای پیش گیری از نقایص سیستم عصبی جنین ضروری هستند. ( اگه مطمئن هستین که از طریق تغذیه به میزان کافی از این ویتامین ها بعلاوه کلسیم دریافت میکنین نیاز به مصرف قرص نیست.)

*** آرامش فکری و استراحت کافی تاثیر بسیار زیادی در انجام یک لقاح سالم و موفق داره.قلب

**** معمولا ۶ماه الی ١ سال طول میکشه تا بارداری اتفاق بیفته,که اگه از یک سال گذشت بهتره با پزشک مشورت بشه.

توصیه نهایی من اینه که مامان و بابای آینده هر دو بهتره روزهای شادو پرآرامشی داشته باشن و زیاد به روز و ساعت و احتمال لقاح فکر نکنن.لبخند همه چیز رو بسپارین به خدای مهربون و ازش بخواهین که در بهترین زمان و شرایط ممکن که هر دو شما آمادگی پذیرشش رو داشته باشین بهتون یه نی نی سالم و ناز و دوست داشتنی بده که همه همیشه دوسش داشته باشن و باعث افتخار تون بشه. الهی آمین.لبخند

مطمئن باشین اگه توکل بکنین به خدا و فکرتون آسوده باشه همه اتفاقات خوب پشت سر هم براتون پیش می آن. یعنی همه دنیا دست به دست هم میدن تا شما به آرزوتون برسین.چشمکلبخند

ببخشین خستتون کردم. تا مطلب بعدی بای بایبای بای

/ 11 نظر / 278 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دوست من

سلام پروین جون میتونی بیایی وب من در لینک دوستان میوه ی زندگی هروز لینک خوبی برای شماست اون هم ایرانی و اولین بار مادر میشه و در ایتالیا ست [گل]

دوست من

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] کجایی ؟بیمارستان؟ بدنیا آمد؟!!!!!!!!!!! تورو خدا به آقای همسر بگو هم از حالت خبر و هم از نی نی عکس برامون بگذارند[گل] ممنون

lili

سلام عزیزم..مبارک باشه امروز به همسر مهربونت..و...پسر ماهت[چشمک][قلب]

سلام ببخشید شما کدوم شهر ژابن هستید؟

lili

مرسیییییییییییییی!نازی عزیزم میبوسمش این فرشته نازت رو[ماچ][گل]

دوست من

[لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند][گل]

شری

مرسی عزیزم که بهم سر زدی . امیدوارم که قدم این فندق کوچولو مبارک باشه بازم به من سر بزنید

پریسا

سلام مرسی از مطالب قشنگتون .من 28 سال دارم و 3 ساله ازدواج کردم ایشالا میخوایم به زودی نی نی دار شیم.

پریزاد

سلام دوست عزیز خیلی عالی بود ممنون از راهنماییتون[لبخند]

مهناز

مرسی عزیزم خیلی عالی بود[گل]